”Kvaliteten på vägnätet Skåne är dålig på många håll. Det krävs inte speciellt många timmar i bilen för att kunna konstatera det. Tyvärr kommer standarden att sjunka än mer de kommande åren om inget görs. Potthålen breder ut sig och kapaciteten räcker inte till. Och denna negativa utveckling sker samtidigt som antalet bilar på vägarna ökar – en ekvation som inte går ihop.”
Det skriver Jacob Laurin, ordförande KAK, Södra, Anders Ydstedt, ordförande, KAK:s expertråd. Läs hela artikeln här.
Under sommaren kommer KAKs kansli att vara stängt från och med den 3 juli. Vi öppnar igen den 10 augusti.
Gällande Internationella körkort Vi kommer även att ha stängt gällande utfärdande av internationella körkort. Sista dag att skicka in internationellt körkort är 15 juli och öppnar ansökningsprocessen igen den 7 augusti. Observera att vi även kommer ha betydligt förlängda handläggningstider under hela sommaren, från midsommar till mitten på augusti.
Gällande SBF licenser, resebidrag, klubbyten mm. Vi kommer att hantera dessa ärende så snart vi är åter igen efter den 10 augusti.
I övrigt hänvisar vi till att kontakta oss via mail så svarar vi så snart vi kan efter semestern. kontakt@kak.se
Trevlig sommar önskar Kungliga Automobil Klubben
Bli medlem i KAK!
Smarta rabatter hos Hertz och Stockholm Meeting Selection. Inbjudningar till exklusiva evenemang. KAK Magasin i brevlådan. Keps på köpet.