Priser och medaljer

Tävling: därför vill jag ta körkort

Är du eller känner du någon som är mellan 16-25 år och inte har tagit sitt körkort ännu? Nu har du chansen att delta i vår körkortstävling.

Tre vinnare får varsin en check på 5 000 kronor som kan lösas in hos STR-anslutna trafikskolor.bild16

För att delta i tävlingen gör du följande: gör ett enkelt filmklipp med din mobilkamera eller liknande där du motiverar  varför det är viktigt att ta körkort. Maila ditt filmklipp till info@kak.se senast 20 september.* Bifoga namn och kontaktuppgifter.

Vinnaren kommer att presenteras på bilens dag 28 oktober.

Vi ser fram emot att få in ditt bidrag. Missa inte denna möjlighet!

Tävlingen arrangeras av Kungliga Automobil Klubben i samarbete
med Gilla Bilen.

 

*Vi förebehåller oss rätten att publicera inskickade filmklipp i KAK:s sociala medier.

KAK:s Journalistpris

Kungliga Automobil Klubben har sedan starten 1903 som uppgift att främja den svenska bilismens sunda utveckling.
KAK instiftade Journalistpriset 2008 med avsikt att belöna journalistiska insatser och som en uppmuntran för en seriös rapportering kring bilismens utveckling.

Hur gör
man för att nominera en kandidat?

Det står var och en fritt att föreslå kandidater fram till och med den 21 april. Man kan inte nominera sig själv. Den som har ett förslag kan motivera detta på max en halv A4-sida och bifoga en uppsättning av materialet (original/utskrift av tidningsartikel eller bok, etermedieinslag på cd/dvd, länk till/utskrift av nätpublicerat material).
Ange var och när materialet publicerades samt ditt namn och adress där vi kan nå dig. Skicka med ett adresserat och frankerat svarskuvert om du vill ha tillbaka materialet.

Prissumman är på 25 000 kr och delas ut vid en Prins Bertil Memorial och Gärdesloppet 21 maj i Stockholm.

Vart skall materialet skickas?
Materialet sänds till följande adress:
KAK, Journalistpriset
Box 56038
102 17 Stockholm
E-post: info@kak.se

Jury 2017
Lasse Svärd, Journalist Dagens Nyheter
Magnus Ehrenstråhle, f.d. VD Bilprovningen
Lars Jilmstad, f.d. Presschef
Bertil Moldén, VD Bil Sweden
Cornilla von Plomgren, Miljö- och Kommunikationskonsult
Lars Holmqvist, Senior Advisor
Ordförande för juryn är Anders Ydstedt som är ordförande i KAK:s Expertråd.

Vinnare

  • 2016 Karin Olander, Dagens Industri
  • 2015 Jacques Wallner, DN Motor
  • 2014 Lasse Holmström, Sydsvenskan
  • 2013 Daniel Frodin, Teknikens Värld
  • 2012 Marianne Sterner, Vi Bilägare
  • 2011 Håkan Matson, Dagens Industri
  • 2010 Jan-Erik Berggren, Expressen
  • 2009 Jonas Fröberg, Svenska Dagbladet
  • 2008 Lasse Swärd, Dagens Nyheter

Juryn Motorprinsens Medalj 2015

Motorprinsens Medalj delas ut av KAK i enlighet med statuter (se nedan) för priset. Juryn 2015-2016 består av följande personer:

Kungliga Automobil Klubben (KAK)

Ordförande: David von Schinkel (Ordförande Pris- & Medaljkommittén)

Ledamöter KAK: KG Rickhamre & Peter Risberg

Suppleant: Wilhelm Douglas (wilhelm.douglas@kak.se)

Svenska Bilsportförbundet (SBF)

Ledamöter: Kenneth Thorén (kenneth.thoren@sbf.se) & Josefin Lundin (josefin.lundin@sbf.se)

Suppleant – Monica Möller (monica.möller@sbf.se)

Riksidrottsförbundet (RF)

Ledamöter:Håkan Leeman, hakan.leeman@svemo.se & Tomas Eriksson, tomas.eriksson@innebandy.se 

Suppleant – Susanne Erlandsson (susanne.erlandsson@svenskfotboll.se)

Svenska Sportjournalist Förbundet (SSF)

Leadmöter: Johan Ejeborg (johan.ejeborg@svt.se) & Sven Gustavsson (sven.gustavsson@dn.se)

Suppleant – Berndt Rosqvist (svartrosa44@outlook.com)

Logga in